TWIERDZE OSIEMNASTOWIECZNEJ EUROPY 3

 

W dniach 13–14 września w Częstochowie odbywać się będzie konferencja naukowa Twierdze osiemnastowiecznej Europy. Spotkanie 3: Rola fortyfikacji w systemach obronnych państw. Wygłoszonych zostanie 25 referatów poświęconych przemianom w nowożytnej sztuce wojskowej, architekturze militarnej, uzbrojeniu i garnizonom twierdz, ich udziałowi w działaniach zbrojnych, a także zagadnieniom utrzymania bezpieczeństwa wewnętrznego i funkcjom penitencjarnym twierdz oraz ich oddziaływaniu na społeczność lokalną. Przedstawiona zostanie również recepcja obrazu twierdz w pracach historycznych i w literaturze pięknej.
Twierdze osiemnastowiecznej Europy to cykliczna, interdyscyplinarna konferencja naukowa organizowana od 2015 r. przez Instytut Historii Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie (wcześniej Akademii im. Jana Długosza), Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Częstochowie oraz Stowarzyszenie Garnizon Fortecy Częstochowskiej.
Spotkania w ramach Twierdz osiemnastowiecznej Europy pomyślne są jako platforma wymiany myśli i koncepcji dotyczących przemian w nowożytnej wojskowości oraz jej wpływu na inne dziedziny ówczesnego życia. Jednocześnie zamiarem organizatorów jest rozbudzenie wśród młodzieży zainteresowania historią nowożytną. W związku z tym członkowie Garnizonu Fortecy Częstochowskiej regularnie przygotowują prezentacje ukazującą funkcjonowanie osiemnastowiecznego oddziału, a w Sali Wystawowej Biblioteki Głównej UJD oglądać można kopie planów osiemnastowiecznych twierdz – w tym roku Twierdze europejskie poza Europą.

Zapraszamy na wystawę TWIERDZE OSIEMNASTOWIECZNEJ EUROPY. ODSŁONA 3: TWIERDZE EUROPEJSKIE POZA EUROPĄ, na której prezentowane są kopie planów osiemnastowiecznych fortyfikacji. Wystawę można oglądać w dniach od 13 do 30 września 2019 r. w Sali Wystawowej Biblioteki Głównej UJD, al. Armii Krajowej 36a.

Program konferencji

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.