Od mitu do historii czyli o tym jak Aleksander Wielki z Lechitami walczył

Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Częstochowie zaprasza na wykład mgr Ilony Miklas, pt. Od mitu do historii czyli o tym jak Aleksander Wielki z Lechitami walczył, który odbędzie się 21 stycznia, o godz. 17.00, w sali 26 Instytutu Historii UJD.

Mity stanowiły istotną część kultury danej społeczności, zwłaszcza na początku rozwoju jej państwowości. Również Polska miała swoje mitologiczne korzenie. Początkowo była to Wandalia, potem Sarmacja, a w XIX w. popularne stało się imperium Słowian. A ponieważ
uważano wówczas, iż słowiańskość jest równoważna z europejskością, dlatego do grona Słowian zaliczano inne nacje – Niemców, Greków czy Franków. I tak Helwecja miała być nazywana „Głowecja”, Alpy to „Łby”, Hanower to „Gonnower” natomiast wandalską Hiszpanią miał rządzić nie Genzeryk a „Gąsiorek”.

Co ciekawe XIX-wieczne opowieści o Imperium Lechitów stały się popularne na przełomie XX i XXI w. Warto więc zadać sobie pytanie dlaczego teoria Wielkiej Lechii znowu odżyła?Czy to znak kryzysu tożsamości Polaków? Warto również wskazać „źródła” informacji o Imperium Lechitów i skonfrontować je z materiałami archeologicznymi i źródłami historycznymi.

Magister Ilona Miklas jest absolwentką archeologii Uniwersytetu Warszawskiego, doktorantką Instytutu Historii Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie i członkiem PTH Oddział w Częstochowie. Zajmuje się archeologią i historiografią wczesnośredniowieczną.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.